Rozhledna Žalý

Rozhledna je vysoká 18 metrů a za vyhlídkou musíte vystoupat 89 schodů. Kvůli umístění na atraktivním místě spatříte za dobrého počasí Kotel, mohylu Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší, Černou horu i Sněžku, Medvědín, Ještěd, Bezděz, Trosky, Ralsko, Kozákov, Zvičinu i Český ráj. Kamennou rozhlednu Žalý se rozhodl nechat postavit hrabě Jan Harrach v roce 1892 (o dva roky dříve zde byl dokončen roubený dřevěný hostinec, který však na přelomu 19. a 20. vyhořel.

Zámek Vrchlabí

Panství ve Vrchlabí získal roku 1533 Kryštof z Gensdorfu, který brzy zahájil stavbu nového zámku. Stavbu dokončil roku 1546 a šlo o obdélníkovou budovu s velkou vstupní síní. Po požáru roku 1575 byl provizorně opraven a současnou podobu získal po renesanční přestavbě v letech 1605 – 1614, kdy se o ni postaral Vilém Miřkovský ze Stropčic. Další přestavba zámku proběhla za Černínů v roce 1820, kdy bylo upraveno i okolí a došlo k likvidaci zbytků opevnění. Na přelomu devatenáctého a 20. století bylo navrženo přistavění vstupního portiku a balkónem a zvýšení věží. Během první světové války Černínové zámek prodali a od té doby slouží jako administrativní budova. V současné době můžete z interiérů vidět jenom halu, zbytek interiérů využívá městský úřad. Do parku je volně přístupný vstup, kde vede označená cesta. Park je zaplněn cizokrajnými dřevinami a umělými jezírky.

Sněžka

Nejvyšší horu Čech s 1602 metry není nutno představovat, avšak při jejím výstupu je dobré myslet na rozmary Krkonoš a být dobře připraven. Svoje pojmenování má od roku 1823. Vrchol poskytuje ničím nerušený kruhový výhled. Průměrná teplota je zde 0,2 stupňů Celsia. Vrcholem Sněžky prochází hranice s Polskem.

Na Vrcholku se nachází také malé občerstvení s poštovnou
Ke Sněžce lze také vystoupat za pomocí lanovky z Pece pod Sněžkou.

Pramen Labe

Pramen Labe je jedním z nejvyhledávanějších turistických míst Krkonoš. Jedná se o symbolické prameniště, neboť skutečný pramen vyvěrá o několik desítek metrů dál, na Labské louce, a je z důvodu ochrany přírody návštěvníkům nepřístupný.
Nejnovějším přírůstkem zdobícím okolí pramene, který na místo přibyl v roce 2006, je socha Alegorie vody, dřevořezba tvaru ženského těla a jemných linií. Pramen Labe leží v nadmořské výšce 1387 m a tak lavičky, které tu jsou umístěné pro odpočinek, vám nabídnou navíc pěkný výhled. Nedaleko pramene Labe je rozcestník turistických tras a v jeho blízkosti vede Cesta česko-polského přátelství. Je červeně značená, směřuje z rozcestí pod Tvarožníkem, v mnoha místech kopíruje česko-polskou hranici a otevírá nádherné panoramatické výhledy.

Medvědín

Zalesněná hora Medvědín leží v západních Krkonoších. V létě k jeho vrcholu míří milovníci horské turistiky, v zimním období ožívá náporem lyžařů. Medvědín na západě odděluje mělké sedlo od Zlatého návrší, na východní a severní straně jeho svahy spadají strmě do údolí a na jihu přechází v Žalský hřbet. K vrcholu hory vede lanová dráha ze Špindlerova Mlýna. První lanovka byla dána do provozu v roce 1975 a v roce 1994 ji nahradila nová čtyřsedačková. Stoupá do nadmořské výšky 1235 m a během své 1912 m dlouhé trasy překonává výškový rozdíl 490 m. Umožňuje i přepravu kol. Další pohodlný přístup na Medvědín je vlekem z Horních Míseček.

Pančavský vodopád

Pančavský vodopád patří k těm nejznámějším vodopádům v Krkonoších Kaskáda skandinávského typu – tak by se dal charakterizovat krkonošský vodopád, který tvoří potok Pančava, padající do horní části Labského dolu. Pančavský vodopád má výšku 148metrů a padá z 1298do 1150metrůnad mořem. vzávislosti na sezóně má i 162metrů. Vodopád má stále kolísající průtok a průměrem 25litrů za sekundu. Nejvydatnější je koncem dubna až začátkem května, kdy sníh taje. Vodopád byl již vzačátcích turistiky hojně navštěvován. Vsoučasné době je přístup kvodopádu omezený, zvyhlídky se můžete dívat jen na nejhořejší část vodopádu.

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn najdete v nadmořské výšce 575 – 1555 m v oblasti Krkonoše. Název původní obce vznikl podle rodiny Spindlerových, která zde vlastnila mlýn – německy Spindlermühle.

Počátek obce se datuje do 16. století, kdy město sloužilo jako útočiště pro místní zaměstnance blízkých železnorudských hutí. Zajímavostí je, že Špindlerův Mlýn nesl název Svatý Petr, dnes už je tak pojmenová pouze východní část města. Název Špindlerův mlýn byl pro město získán vlastně omylem, když rodina Špindlerových podepsala žádost o povolení stavby místního kostela větou Sepsáno ve Špindlerově mlýně. Občané než by opovážlivě psali další žádost tehdy přísnému úřadu, raději přejmenovali obec.

Město je již roky vyhledávaným střediskem zimních i jiných sportů, ve měste se nachazí bobová dráha, aquapark i lanové centrum.